воскресенье, 4 декабря 2016 г.

ФОТО

                                                          В ЗЕЛЕНОМУ КЛАСІ






                                                                     
                                                                        ПЕДРАДА



АКЦІЯ " ПОСАДИ ЯБЛУНЮ"
ДЕНЬ ЦЗ




                                                  РАЙОННИЙ СЕМІНАР ВЧИТЕЛІВ БІОЛОГІЇ


суббота, 3 декабря 2016 г.

УРОКИ БІОЛОГІЇ



Тема: бактерії — найменші одноклітинні організми.  Будова, поширення, процеси життєдіяльності
Мета: сформувати поняття про бактерії як найменші одноклітинні організми; ознайомити з будовою бактерій, особливостями їхнього розмноження та поширенням; розвивати вміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, аналізувати та робити відповідні висновки та узагальнення; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та розуміння єдності всіх живих організмів.
Обладнання:     зошит, таблиці, картки - завдання
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

1.     Біологічний диктант.
1 Що таке клітина
2 Для чого служить скоротлива вакуоля
3Для чого служать вакуолі у рослинній клітині
4 Для чого служить оболонка
5 Яка особливість оболонки рослинної клітини
6 Які органели руху у одноклітинних організмів ви знаєте
7 Що таке автотрофний тип живлення
8 Що таке гетеротрофний тип живлення
9 Що таке мікотрофний тип живлення
10 Хто з одноклітинних організмів рухається за допомогою війок
11Хто з одноклітинних організмів рухається за допомогою джгутиків
12 Яка одноклітинна тварина має несправжні ніжки
13 Які функції несправжніх ніжок
14 Для чого служить вічко
15 Для чого служить ядро
16 Для чого служить хлоропласт
17 для чого служить мітохондрія
18 Для чого служить рибосома
19 За допомогою чого рухається амеба
20 Як кисень проникає у клітину найпростіших
21 Яка органела підтримує рівень води в клітинах найпростіших
2.     Тести
1Виберіть один найбільш правильну відповідь.

Клітина - це:

A. Дрібна частка всього живого

Б. Найдрібніша частинка живої рослини

B. Частина рослини
2 Зелене забарвлення листя визначають:

А. Хлоропласти

Б. Хромопласти

В. Лейкопласти

Г. Клітинний сік
3 Хромосоми знаходяться в:

А. цитоплазмі

Б. ядрі

В. вакуолі

Г. Хлоропласт
4  Укажіть, що є органелами руху амеби:
А) війки;
Б) джгутики;
В) м язи;
Г) несправжні ніжки
5Скоротливі вакуолі необхідні для:
А) травлення;
Б) газообміну;
В) поглинання води;
Г) видалення води.
6 Виберіть із запропонованого списку найпростіших представника, здатного харчуватися і як тварина, і як рослина:
А Дизентерійна амеба,
Б Евглена,
В Форамініфер,
Г Інфузорія туфелька.
7 Евглена зелена живиться
А Тільки автотрофно
Б Тільки гетеротрофно
В Автотрофно і гетеротрофно
Г Неперетравленими частками їжі
8 Вічко необхідно для
А Живлення рослини
Б Розмноження рослини
В Регулює обмін речовин
Г Сприймає світло
9 Фотосинтез здійснюється у
А Ядрі
Б Травній вакуолі
В Хлоропластах
Г Цитоплазмі
10 Ядро відповідає
А За збереження спадкової інформації
Б Виведенні речовин
В Підтримує рівень води в клітині
Г Захищає клітину
11 За допомогою війок рухається
А Евглена зелена
Б Хламідомонада
В Інфузорія туфелька
Г Хлорела
12 Хто з перекислених організмів є твариноподібним найпростішим
А Амеба протей
Б Вольвокс
В Хлорела
Г Хламідомонада
ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності
         Першим «мисливцем за бактеріями», який зазирнув у цей таємничий невидимий світ живих істот, був голландський торговець полотном, сторож судової палати Антоні Левенгук. У вільний від роботи час він шліфував лінзи, виготовляв з них лупи, які давали збільшення в 300 разів. Годинами просиджуючи зі своїми лупами та розглядаючи все, що потрапляло під руку, Левенгук на 41 році життя почав робити дивовижні відкриття. Свої спостереження він описував у спеціальних листах, що регулярно протягом 50 років відсилав до Лондонського наукового товариства, яке очолював знаменитий Роберт Гук. Здивування, яке викликали листи Левенгука, було дійсно величезним. Вони відкривали новий, фантастичний, ніким не бачений і не знаний світ живих істот. Сам Левенгук називав цих істот «живими звірятами» і писав, що в роті людини їх більше, ніж людей у всьому англійському королівстві. Ці дивовижні відкриття неука-природознавця послужили тим зародком, з якого пізніше виросла й сформувалася наука про бактерії. Саме з того часу й починається перший, морфологічний, період в історії розвитку мікробіології.

ІV.    Вивчення нового матеріалу
1.      Поширення бактерій
Запитання до учнів:
— Де поширені бактерії?
Очікувані відповіді учнів: у ґрунті, у повітрі, у воді, на предметах вжитку, на шкільних меблях тощо.
Доповнення вчителя
         Дійсно, на планеті існує незліченна кількість бактерій. Їх можна знайти скрізь: у воді й повітрі, у льодовиках та гарячих джерелах, у стратосфері й ґрунті. Бактерії живуть навіть на висоті 30 км над Землею. Це особливий вид жовто-оранжевих бактерій, які перебувають там постійно. У повітрі, яке пронизане космічними променями, де температура нижча від –50…–55 °С, вони почуваються добре й успішно розмножуються.
Повідомлення учня
Бактерії-екстремали
         Учені виявили бактерії в гарячій розплавленій земній корі під дном океану. Знахідка була зроблена випадково, коли вчені досліджували залізовмісні породи під дном Тихого океану. Нові бактерії були виявлені на глибині 280 м нижче від морського дна, коли досліджували структуру океанічних порід безпосередньо під дном. Початковий аналіз показав, що бактерії живуть за рахунок тепла, але не використовують кисень, оскільки на такій глибині його мізерно мало, а крім того в присутності кисню можуть споживати і Ферум, що бере участь в окиснювальних реакціях у клітинах.
Складання опорної схеми
Повітря (піднімаються
у верхні шари біосфери
на висоту до 30 км)

Ґрунт (в 1 г ґрунту —
2,5–3 млрд бактерій)

Вода (у поверхневих шарах відкритих водойм, особливо в межах міста й передмісті)


На поверхні або всередині живих організмів (тварин, рослин, грибів)



Середовища існування бактерій

Це цікаво!
В організмі людини міститься в 10 разів більше бактерій, ніж власних клітин, найбільша кількість цих бактерій знаходиться на шкірі і в травному тракті.
2.      Будова бактеріальної клітини
Завдання для учнів:
Розгляньте на таблицях рослинну клітину і клітину бактерії, знайдіть риси подібності та відмінностей. Побудуйте діаграму Вена.

Складання діаграми Вена
У лівому колі учні записують ознаки, притаманні рослинній клітині, а в правому — бактеріальній. У середній частині, яка утворена перекриванням двох кіл, учні записують спільні ознаки рослинної і бактеріальної клітин.

(Учні вказують на риси подібності рослинної і бактеріальної клітини (клітинна стінка, цитоплазма, плазматична мембрана, запасні речовини) та формулюють висновок про рівень організації бактерій.)

Розповідь учителя з елементами бесіди
         Бактеріальна клітина зовні вкрита щільною клітинною оболонкою.
— Яку функцію вона виконує? (Захисну й опорну.)
         У деяких бактерій оболонка набрякає, утворюючи навколо клітини слизову капсулу. Під клітинною оболонкою розташована плазматична мембрана, яка відіграє важливу роль у регуляції надходження в клітину необхідних речовин та виведення назовні продуктів обміну.
— Що знаходиться у цитоплазмі? (Органели.)
         У цитоплазмі розміщені різноманітні мембранні структури, що виконують функції мітохондрій, пластид та інших органел, які відсутні в бактеріальній клітині. Також у цитоплазмі помітна кільцева молекула ДНК, яка не відмежовується мембраною від цитоплазми.
— Яку функцію виконує кільцева молекула ДНК? (Відповіді учнів і корекція відповідей учителем.)
         Для деяких бактерій характерною ознакою є наявність одного або декількох джгутиків.
— Яку функцію вони виконують? (Здійснення руху.)
Наприкінці уроку учні формулюють висновок і записують його в зошити.
Висновок: бактерії — примітивні доядерні організми, поширені скрізь.
3.      Особливості життєдіяльності бактерій
Опорні схеми:
За способом живлення

Автотрофи

Гетеротрофи

Сапротрофи

Паразити



За потребою в кисні

Аероби (потребують
для нормальної життєдіяльності
вільний кисень)

Анаероби (живуть
у безкисневому середовищі)






Способи розмноження

Поділ клітини навпіл
Брунькуванням


4.      Різноманітність форм бактеріальних клітин
Бесіда
1.      Як ви гадаєте, чи всі бактерії однакові? (Ні.)
2.      А чим можуть відрізнятися бактерії між собою? (За зовнішнім виглядом, формою, способом і умовами життя.)
Розповідь учителя
         За формою бактерії поділяють на кулясті (коки), паличкоподібні (бацили), звивисті (спірили, які мають форму зі спіральними завитками; спірохети) та вигнуті подібно до коми (вібріони). Кулясті бактерії можуть утворювати пари (диплококи), об’єднуватися в ланцюжки (стрептококи) чи грона (стафілококи).

Форми бактеріальної клітини
         Але, у зв’язку з тим, що бактерії дуже дрібні та мають відносно схожі форми, класифікація, заснована на формі, не є вдалою. Перша формальна класифікація з’явилася після розробки Гансом Крістіаном Грамом методики фарбування за Грамом, що здійснює поділ бактерій за структурними характеристиками клітинної стінки.
Повідомлення учня
         Фарбування за Грамом (або метод Грама) — виведений метод розрізнення бактерій за допомогою фарбування їх певним чином. Отже, ділять бактерії на дві великі групи — грам-позитивні та грам-негативні, що розрізняються за хімічними та фізичними властивостями клітинної стінки. У медицині фарбування за Грамом виконується при аналізі крові, коли підозрюється інфекція. Цей метод набагато швидший, ніж звичайні методи, й особливо важливий, коли визначення типу інфекції необхідне для прогнозу та вибору методу лікування. При аналізі, наприклад, коки і спороносні форми бактерій, а також дріжджі — грам-позитивні забарвлюються в синяво-чорний (темно-синій) колір, більшість інших бактерій — грам-негативні і забарвлюються в червоний колір, ядра клітин еукаріотів набувають яскраво-червоного кольору, а цитоплазма — рожевого.

V.      Узагальнення та систематизація знань
1.      Уставити пропущені слова, використовуючи довідковий матеріал.
Бактерії належать до ................... організмів. Практично немає місця на Землі, де б ................... бактерії. Особливо багато їх у .................... . Клітина бактерій не має .................... . У центральній її частині знаходиться ........................ , що містить ...................... ,
замкнуту у вигляді .......................... . У клітині відсутні органели: .................................., .............................. та інші. Значна кількість бактерій утворює .............................. .
Слова для довідки: молекулу ДНК, не траплялися, ґрунті, ядра, мітохондрії, пластиди, кільця, слизову капсулу, спадковий матеріал, одноклітинних
2.      Фронтальна бесіда.
1.      Які організми називають еукаріотами?
2.      Які організми називають прокаріотами? Наведіть приклади прокаріотів.
3.      Чи є серед бактерій багатоклітинні організми?
4.      Які особливості будови бактеріальної клітини?
5.      Де поширені бактерії?

3.      «Закінчи речення» (роздавальний матеріал).
1.      За формою розрізняють бактерії: кулясті, паличкоподібні, звивисті, вигнуті подібно до коми тощо.
2.      За несприятливих умов клітини бактерій укриваються товстою оболонкою, утворюючи цисти.
3.      Бактерії, які живляться речовинами живих організмів, є паразитами.
4.      Бактерії, які живляться рештками відмерлих організмів, є сапротрофами.
5.      Основний спосіб розмноження бактерій — поділ клітини навпіл.
6.      За типом дихання бактерії поділяються на аеробів та анаеробів.
7.      За способом живлення бактерії поділяються на автотрофів та гетеротрофів.

VІ.    Підбиття підсумків уроку
Складання Т-схеми до уроку
Я знав
Я дізнався


VІІ.   Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку.        Індивідуальні та творчі завдання.
— Підготувати повідомлення на тему:
I група — Роль бактерій у природі;
II група — Бактерії-симбіонти;
III група — Значення бактерій у житті людини.